steponas.z@outlook.com

Individualaus vandentiekio įrengimas

Vandentiekis – tai sistema, kuri yra kiekviename name. Atrodo, viskas yra paprasta ir aišku, juk net Šiauliuose vandentiekis namuose pradėtas montuoti prieš daugiau nei 100 metų. Bet pasitaiko, kad dar kartais sutinkame iš nekokybiškų medžiagų sumontuotų sistemų naujai pastatytuose namuose.  Tokiose sistemose vanduo yra nešvarus ir nesaugus. Šios sistemos užteršia vandenį jau pačiame name. O neteisingai priimti inžineriniai sprendimai leidžia nevaldomai plisti legioneliozei – legioneliozės bakterija sukelia pneumoniją ir kitas ligas. Jei dažnai sergate – viena iš priežasčių gali būti Jūsų vandentiekio sistema.

Pagrindiniai principai, kurių patariame laikytis įsirengiant vandentiekio sistemą: 

Protingai suplanuotas

Rekomenduoju remtis DIN EN806 Europiniu vandentiekio sistemos planavimo ir įrengimo standartu. Jame nurodoma, kaip projektuoti vandentiekio sistemas ir kaip išvengti paslėptų problemų. Gerai suprojektuoti vandentiekio sistemą yra gana sudėtinga. Visų pirma, reikia įvertinti, ką ši sistema aptarnaus. Vieno sprendimo reikia šeimai su mažais vaikais ir visai kito – senjorų porai. 

Vien maišytuvų parinkimas gali kardinaliai pakeisti sistemos parametrus. Pavyzdžiui, jei viename iš dušų bus įrengiama 40 cm. skersmens lietaus dušo galva, tai komfortiškai naudotis ja reikės didesnio vandens srauto praleidžiančio vamzdyno, lyginant su įprasta rankoje laikoma dušo galva.  

Visada vertinu, kad vandentiekio sistema name tarnaus mažiausiai 50 metų ir be esminių atnaujinimų ji turi tenkinti įvairių vartotojų poreikius.   

Atsakingai įrengta 

Vandentiekio sistema yra diegiama namo statybų pirmojoje pusėje. Jai dar teks išgyventi daug kitų statybos darbų, todėl reikia laikytis tam tikrų apsaugos priemonių. Rekomenduoju naudoti plastikinį šarvą. Jis apsaugoja vamzdį nuo netyčinio pažeidimo, pavyzdžiui, užkritus plytai. Šarvo kokybė yra kritiškai svarbi, rinkoje dominuoja šarvo imitacijos, kurios neatlieka realios funkcijos.

Montuojant vandentiekio vamzdynus atvirai, šaltam vandeniui būtina naudoti antikondensacinę izoliaciją, siekiant išvengti kondensato kaupimosi ant vamzdžio. Vamzdžio šarvas atlieką antikondensacinę apsaugą. 

Dažnai pasitaikanti klaida įrengimo metu – naudojamas vamzdynas, kurio jungtys kardinaliai sumažina vandens pratekėjimą. Dažniausiai tai būna PPR vamzdžiai su lituojamomis jungtimis arba senos kartos daugiasluoksnio vamzdžio sistemos. Įdiegus tokius vamzdynus, net teisingai parinktas projektinis vamzdžio diametras negarantuoja, kad iš maišytuvo ar dušo bėgs reikiama vandens srovė. Nes sumažėjus jungčių diametrui, mažėja vandens pratekėjimas. Diegiant vandentiekio sistemas yra ypatingai svarbu pasirinkti teisingus produktus. Klaidos čia kainuoja labai brangiai.  

Patikimi produktai 

Vandentiekiui skirtas vamzdis, sujungimai ir kitos detalės būtinai turi būti sertifikuotos. Siūlau ieškoti ant vamzdžio ar jungčių tokių ženklų kaip DVGW ar KIWA. Jei šių sertifikatų vamzdyno sistema neturi, tai reiškia, kad ja neprekiaujama pagrindinėse Europos rinkose – Vokietijoje ir Skandinavijoje. Kitos šalys yra prasčiau aprašiusios kokybės ir higienos reikalavimus ir jų sertifikatai nėra tokie stiprūs.

Ilgametė patirtis mane suvedė su Uponor Pex vamzdynu ir Q&E jungčių sistema. Tai kokybiška vandentiekio sistema, gaminama daugiau nei 40 metų. Techninių atnaujinimų ji sulaukia kas keli metai, nes yra plačiai paplitusi Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Ilgalaikis jos naudojimas statybose patvirtina, kad produktas yra ilgaamžis ir išdirbtas. Gamintojas suteikia 40 metų garantiją sistemai, o istorija rodo, kad ji tarnaus ilgai. To negalime pasakyti apie mažai girdėtus produktų gamintojus, kurie gamina vamzdžius iš pigiausių rinkoje sukurtų medžiagų. Ypatingai sunku įvertinti, kaip naujų gamintojų medžiagos atlaikys ilgamečius nuolat kintančios temperatūros ir slėgio testus. Esu matęs ne vieną suskilusį ar kitaip per kelis metus iš rikiuotės išėjusį vamzdį, pagamintas nežinomų gamintojų iš santykinai pigių medžiagų, pavyzdžiui PPR. 

Higieniška sistema 

Techniškai vandentiekio sistemoje gali būti panaudotos įvairios kokybės medžiagos. Mažai kas žino, kad šildymo sistemos vamzdynuose naudojamos medžiagos dažnu atveju netinka geriamo vandens sistemai įrengti. Jei panaudojamos šildymo sistemoje leidžiamos žalvarinės jungtys, juose esantis cinkas nuolatos terš vandenį. Kai kurių vamzdžių gamybos procese naudojami cheminiai elementai  yra draudžiami vandentiekio sistemose. Tokie vamzdžiai yra skirti šildymo sistemoms. 

Legionela ir kitos pavojingos bakterijos yra linkusios veistis vandentiekio sistemose. Būtina užtikrinti, kad vanduo sistemoje neužsistovėtų, retai naudojami vonios kambariai turi būti pajungti žiedine sistema. Karšto vandens boileris yra gera terpė bakterijoms veistis. Rekomenduojame naudoti tūrinius vandens šildytuvus su momentiniu karšto vandens ruošimu. Jie yra daug saugesni už įprastus ir karštą vandenį ruošia taip pat kokybiškai.  

Karštas vanduo su recirkuliacija 

Suprojektavus virtuvę ar vonią toliau nei 5 metrai nuo katilinės, rekomenduoju įsirengti karšto vandens recirkuliaciją. Karšto vandens laukimas 10 ar 20 sekundžių atsukus maišytuvą neatitinka šiuolaikinių komforto standartų ir taip kaskart iššvaistomi apie 2 litrai vandens.

Taip pat rekomenduoju recirkuliacinėje linijoje vonioje įdiegti rankšluosčių džiovintuvą. Taip džiovintuvas bus karštas net ir vasarą, kai šildymas neveikia.

Pasitelkus šiuolaikines technologijas, galimas recirkuliacinės sistemos programavimas pagal laiką. Ji veiks tik tuo metu, kai įprastai yra naudojamas karštas vanduo. 

Vandens filtravimas įvade 

Lietuvoje vandens kokybė yra gera. Tačiau ji skiriasi pagal vandenvietes. Pavyzdžiui, Šiauliuose Rekyvos gyvenvietės vanduo yra kitoks nei Medelyno rajone ar Bubiuose. Pastarieji rajonai pasižymi gana geležingu vandeniu. Matome, kad “Šiaulių vandenys” stengiasi palaikyti kuo aukštesnę vandens kokybę, tačiau kalkėtas vanduo yra didelė problema visame mieste. Jis ne tik teršia praustuvus, maišytuvus ir dušo kabinas, bet ir sausina odą. Kalkių nuosėdų galima išvengti įsirengus vandens minkštinimo filtrus. Nepatariu pirkti filtrų, neatlikus vandens kokybės tyrimų. Ištyrus į Jūsų namus atitekantį vandenį, išsiaiškinsiu, kaip jį teisingai apdoroti, kad jis būtų skanus, sveikas ir tyras.  

Vandens nuotėkio stebėjimas ir nuotolinis valdymas 

Sunku patikėti, kad vandens nuotėkis Vokietijoje įvyksta kas 25 sekundes, o Ispanijoje – kas 10 sekundžių (informacija iš “Spanish association of insurers and reinsurers”).

30% visų apliejimų įvyksta privačiuose namuose. Už apliejimus yra atsakinga blogai veikianti įranga arba vartotojas. Dažniausiai vanduo nuteka per senus tualetų mechanizmus, gumines pajungimo šlangeles ir laistymo sistemas.  

Automatiniai vandens nuotėkio aptikimo prietaisai kaip Phyn PLUS ar Grohe Sense Guard leidžia aptikti vandens nutekėjimą vos tik jam prasidėjus. Abu šie prietaisai yra diegiami ant įvadinio šalto vandens vamzdžio iš karto už skaitiklio ir leidžia nuotoliniu būdu valdyti vandens ventilį. Nustačius vandens nuotėkį, jie vandens tiekimą į namus sustabdo automatiškai. Išmanesnis Phyn PLUS įrenginys stebi vandens sunaudojimą ir sugeba atpažinti, kiek vandens sunaudojote skirtinguose maišytuvuose ar dušuose. Tai gali Jums padėti taupyti vandenį.